Kışın Bitkilerimizi Kardan Nasıl Koruyabiliriz


Soğuk kış günleri artık geldi. Özellikle Doğu bölgesinde iyiden iyiye şiddetini artırdı. Peki bahçemizde ektiğimiz ürünleri veya çiçekleri kardan nasıl koruyabiliriz? Bu yazımızda Kışın Bahçemizi Kardan Nasıl Koruyabiliriz? sorusunun cevabını paylaşacağız.

Kışın Bahçemizi Kardan Nasıl Koruyabiliriz?

Öncelikle karın bitkilere çok fazla zarar vermediğini bilmenizi isteriz. Karın bitkilerinize verdiğini asıl tehlike, onların üzerinde oluşturduğu ağırlıktır. Özellikle de boyutları küçükse. Hafif bir kar yağışı onlara çok fazla zarar vermez. Ancak küçük veya yeni dikilen sebzeler için sorunlar yaratabilir. Bu durumda yeniden dikmek zorunda kalabilirsiniz. Ağırlık nedeniyle kopma gibi şeyler olabilir.

Bitkilerin Üzerini Örtün

Soğuk kış günlerinde, özellikle yoğun karlı yağışlı havalarda bitkilerinizi korumanın en etkili yolu üzerlerini kapatmaktır. Bitkilerinizin üzerini kapamak için herşeyi kullanabilirsiniz. Bu sayede soğuk ve karın onlara zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Bitkileri Üzerini Nelerle Örtebilirim?

Karton Kutu:

Bitkileri örtmek için karton kutular kullanabilirsiniz. Bitkinin hava alabilmesi için yan tarafından delikler açabilirsiniz. Bitkiler büyüme ve gelişmesi için ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitkilerin ihtiyacı olan ışığı almaları için en kısa zamanda kartonu çıkartın.

Plastik Saklama Kutusu

Plastik saklama kutusu ışığın içeri girmesine izin verirken bitkilerinizi kardan ve soğuktan kurur. Buna ek olarak bulunması kolay olan muşambaları da kullanabilirsiniz.

Plastik Poşet

Eğer hiç bir şey bulamıyorsunuz her evde mutlaka olan plastik poşeti kullanabilirsiniz. Daha şeffaf olanı seçerseniz bitkinin ışıktan daha fazla faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir